Alzheimerem trpí o 27 procent lidí více, než před třemi lety
Přibližně 40 milionů lidí na světě trpí Alzheimerovou chorobou (ACH), jenž poškozuje část mozku řídící paměť, myšlení a jazykové schopnosti. V současné době je tato choroba nejčastější příčinou demence. Postihuje téměř třetinu lidí starších 80 let. S tím jak populace stárne, stoupá i počet takto nemocných. Od roku 2014 přibylo 27 procent pacientů s touto nemocí. Včasná diagnóza může pacientovi i rodině dosti ulehčit.
Alzheimerova choroba je závažné onemocnění mozku postihující především starší osoby. Způsobuje nevratné změny v mozkových buňkách a úbytek mozkové hmoty. Dříve byla demence považována za průvodní jev stárnutí - odsud název stařecká či senilní. Demence však není normální součástí stárnutí. Je vždy důsledkem poškození mozku chorobou, poraněním, otravou a podobně.
U Alzheimerovy choroby je velmi důležitá včasná diagnóza. Otestovat se přitom můžete např. i v odborně vyškolených lékárnách. Pomocí testů se dá odlišit tzv. mírná kognitivní porucha, která může mít léčitelné příčiny (deprese, přepracování aj.). Pokud nemocný nechce navštívit lékaře, může se o radu či přímo k otestování obrátit na kontaktní místa České alzheimerovské společnosti.
V současné době nedokážeme ACH vyléčit nebo zastavit. Máme však k dispozici doporučení a léky, které zmírňují některé příznaky a mohou oddálit zhoršení demence. Tyto léky je zapotřebí nasadit včas, proto je vhodné při výskytu neobvyklých příznaků neodkládat vyšetření u lékaře.